Zaduszki Jazzowe 30.10.2022 - Kościół Parafialny w Przytoku

30 października 2022 roku w kościele parafialnym p.w. NMP w Przytoku odbyła się VIII edycja Zaduszek Jazzowych. Impreza ta organizowana przez Stowarzyszenie Wokół Kultury już na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny naszej gminy. Na scenie jak co roku zaprezentował się zespół AQUARIUS pod kierownictwem Mariusza Woźniaka. Jednak w odróżnieniu od zeszłego roku do zespołu dołączyła Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze. Tak rozbudowane instrumentarium spowodowało, że na scenie pojawiło się aż 20 muzyków. Wiele osób, które przychodzą regularnie na nasze koncerty w rozmowach kuluarowych podkreślało, że orkiestra nadała wspaniałego brzmienia i nie wyobrażają sobie, że mogłoby jej w przyszłości zabraknąć. W pełni się z nimi zgadzam. Była to znakomita baza pod prezentowane umiejętności wokalne uczestników warsztatów organizowanych przez stowarzyszenie w świetlicy wiejskiej w Droszkowie. A wokaliści mierzyli się z niezwykle trudnym repertuarem. Śpiewali utwory Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Krzysztofa Komedy czy Agnieszki Osieckiej. Muszę przyznać, że wspaniale sobie z tym zadaniem poradzili. Dla niektórych był to debiut sceniczny śpiewany do muzyki wykonywanej na żywo. Natomiast wszyscy podkreślali, że z orkiestrą śpiewali po raz pierwszy. Rosną nam przyszłe wokalne gwiazdy i cieszę się, że mogłem mieć w tym swój mały udział.

Gdy wybrzmiewały piosenki czuć było niezwykłą chemię pomiędzy zespołem, orkiestrą, wokalistami a publicznością. Muzycy oddychali jednym powietrzem, a energia jaką dawali wykonawcy wspaniale odbierała publiczność. W Przytoku słuchaczy było tak wiele, że stali w przejściu lub szli na chór. Za piosenki dziękowali oklaskami, owacjami na stojąco, a żywiołowe reakcje powodowały, że prowadząca długo nie mogła wyjść na scenę zapowiedzieć następny utwór.

Wiele osób i instytucji zaangażowało się w projekt. Dzięki środkom finansowym Urzędu Marszałkowskiego z programu Lubuska Odnowa Wsi udało się uzupełnić potrzebny sprzęt nagłośnieniowy za co dziękuję dyrektorowi Departamentu PROW Panu Arkadiuszowi Dąbrowskiemu. Na organizację koncertu udało się pozyskać fundusze ze środków kultury Departamentu Infrastruktury Społecznej, za co dziękuję dyrektorowi Panu Mirosławowi Glazowi. Finansowo projekt wsparła także Gmina Zabór, za co dziękuję wójtowi gminy Panu Robertowi Sidorukowi.

Do zobaczenia za rok.

Mariusz Woźniak

Projekt został współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.