Zaproś Chopina do siebie - Lubsko

Koncert pn. Zaproś Chopina do siebie
Piątkowy wieczór zaczarowali dźwiękami fortepianu pianiści Adam Woźniak i Mariusz Woźniak.
Inspiracją były utwory wielkiego poety fortepianu Fryderyka Chopina.
Niezwykłe wydarzenie muzyczne przepełnione duchowością, ale także niosące głęboką wartość edukacyjną.
Koncert przepleciony prezentacją multimedialną o życiu i twórczości F. Chopina.
Fryderyk Franciszek Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, a zmarł 17 października 1849 w Paryżu. Jest jednym z najsłynniejszych polskich i światowych kompozytorów, głównie muzyki fortepianowej. Czołowy przedstawiciel muzyki epoki romantyzmu. Jego rodzicami byli Polka Tekla Justyna z Krzyżanowskich i Francuz Mikołaj Chopin, nauczyciel języka francuskiego. Jego najbardziej znane dzieła to mazurki, polonezy, preludia, nocturnes i waltzes. Najsłynniejszymi kompozycjami, które Chopin napisał, są m.in. „Fantazja Impromptu”, „Polonez As-dur”, „Mazurek Des-dur”, „Koncert fortepianowy e-moll”, „Nocturne cis-moll” i „Walc a-moll”.
W Lubsku wybrzmiały polonezy, mazurki, walce i ballady Fryderyka Chopina. Mistrz absolutnie uzdolniony, o wielkim geniuszu, umyśle i wielkim sercu, które zawsze było blisko Polski i które w Polsce pozostało i jest do dziś – zgodnie z jego ostatnią wolą. Serce Chopina zostało umieszczone w filarze nawy głównej kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.
Koncert w Lubsku poruszył także niejedno serce.
Maksymalne skupienie pianistów, zaowocowało znakomitym brzmieniem każdego wygranego taktu.
Zarówno Adam Woźniak, który od 8 lat pobiera naukę gry na fortepianie, jak i Mariusz Woźniak, który uczył się gry na tym instrumencie przez 12 lat i do teraz doskonali swój instrumentalny warsztat i kunszt, udowodnili, że są muzykami wyjątkowymi, mającymi naturalne wyczucie sztuki Chopina, potrafiącymi klarownie przekazać formę i posiadającymi wirtuozerię niezbędną do odpowiedniej interpretacji jego muzyki.
Po koncercie pianiści przeprowadzili wśród uczestników quiz z pytaniami z dziedziny życia i twórczości Fryderyka Chopina, który – udzielając najwięcej poprawnych odpowiedzi wygrała Magdalena Broniecka z Żar, zarządzająca Biblioteką Publiczną w Brodach.
Niespodzianką tego wieczora był występ Nicole Skrętkowskiej, który Mariusz Woźniak wykorzystał, jako zapowiedź zbliżającego się Koncertu Zaduszkowego, który 3 listopada br. odbędzie się w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku. Zapowiada się kolejna uczta muzyczna z występem 20 instrumentalistów oraz 10 wokalistów.
Na zakończenie muzycznego wieczoru, podczas rozmów w kuluarach, swoje umiejętności gry na fortepianie zaprezentował mieszkaniec Lubska, pobierający naukę gry na tym instrumencie od roku.
Mamy nadzieję, że piątkowy wieczór był wartościowy dla każdego uczestnika koncertu. Z tą wiara pozostajemy, licząc na kolejne odwiedziny Chopina w Lubsku – za rok.

Projekt został współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.