Zaproś Chopina do siebie
Zaproś Chopina do siebie
Ten projekt to pomysł stworzenia innowacyjnej prezentacji życia i twórczości największego polskiego kompozytora osobom zamieszkującym mniejsze miejscowości i mającym utrudniony dostęp do kultury wyższej. Jest to cykl koncertów, które odwiedzą gminne i wiejskie ośrodki kultury, a także świetlice wiejskie.
Głównymi wykonawcami koncertów będzie pianista – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza Mariusz Woźniak. Jako drugi wykonawca muzyki Chopina będzie zdolny, dobrze zapowiadający się młody wykonawca – 11 letni Adam Woźniak. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu pianistycznego w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie jego talent dostrzegł prof. Bogumił Nowicki z Akademii Muzycznej w
Bydgoszczy. W programie będą na żywo wykonywane najbardziej znane walce, mazurki, preludia czy utwory znane z filmu „Pianista” Romana Polańskiego – Nokturn cis-moll opus pośmiertny, czy chyba najbardziej znane Preludium e-moll Op. 28 Nr 4.
Pomiędzy blokami koncertowymi lubuska publiczność zobaczy prezentację ukazująca życie i twórczość genialnego polskiego kompozytora, jego dokonania i wkład w polską kulturę muzyczną oraz propagowanie jej za granicą podczas emigracji. Koncerty te będą wykonywane głównie dla osób starszych po 60 roku życia mających utrudniony dostęp do kultury wyższej, ale zapraszamy także pozostałych mieszkańców miejscowości. Przeważnie organizowane są wyjazdy takich osób do większych ośrodków kulturalnych, a projekt „Zaproś Chopina do siebie” spowoduje, że muzyka największego polskiego kompozytora epoki romantyzmu zawita do świetlic wiejskich lub do gminnych domów kultury w ich miejscowości. Ostatni rok, kiedy wszyscy borykaliśmy się z pandemią koronawirusa był ciężki szczególnie dla seniorów. Była to grupa o największym ryzyku zachorowania, więc i najbardziej odizolowana od świata, najbardziej pokrzywdzona przez pandemię. Zamknięci w domach, z możliwością zrobienia zakupów w ciągu dwóch godzin, ich dostęp do kultury ograniczał się do przekazów telewizyjnych. Poprzez organizację koncertów Stowarzyszenie zamierza otworzyć seniorów na otoczenie, umożliwić wymianę myśli, doświadczeń, złapanie oddechu. Koncerty planowane są w drugiej połowie roku. Jest to spowodowane dużym prawdopodobieństwem braku izolacji społecznej.
Wszystkie koncerty zorganizujemy w oparciu o zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dotyczące reżimu sanitarnego, po to, aby te wydarzenia były jak najbardziej bezpieczne. Zachowamy odpowiedni dystans społeczny, zapewnimy płyny dezynfekujące, będziemy zbierać od uczestników ankiety dotyczące ich stanu zdrowia.
Edycje programu
Projekt został współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.